سلامت همه آفاق در سلامت توست

شنبه - پنجشنبه / ساعت 9:00 - 21:00خیابان سپهسالار، خیابان طبیب اصفهانی، باغ ارم031-36303772-5


پزشکی ورزشی

نَه به درمان‌های دارویی

پزشکی ورزشی چیست؟


پزشکی ورزشی، زمینه‌ای گسترده است که در آن پیشگیری و درمان بیماری‌ها و آسیب‌های جسمانی با بهره‌گیری از روش‌های مرتبط با ورزش انجام می‌شود. زمینه‌های مرتبط با پزشکی ورزشی شامل تشخیص و درمان ناهنجاری‌های اسکلتی-عضلانی و قامتی، پلاکت درمانی مفاصل، ورزش درمانی، تشخیص و درمان آسیب‌های ورزشی، مشاوره مصرف مکمل‌ها و دوپینگ در ورزشکاران، تزریق داخل مفصل، دِرای نیدِلینگ، تِیپینگ، درمان‌های دستی (مَنیپولِیشِن)، ارائه نسخه ورزشی جهت تناسب اندام و استعدادیابی ورزشی می‌شود. تشخیص و درمان ناهنجاری‌های اسکلتی-عضلانی و قامتی: تشخیص اختلالات ماهیتی و ساختاری در استخوان‌ها، عضلات و یا تاندون‌ها و اختلالات ایجاد شده در افراد به دلیل سبک زندگی نامناسب در کلیه گروه‌های سنی شامل نوزادان، کودکان، نوجوانان و بزرگسالان و درمان آن‌ها با بهره‌گیری از ورزش زیر نظر متخصص پزشکی ورزشی انجام می‌شود.

 • تشخیص و درمان ناهنجاری‌های عضلانی-اسکلتی و قامتی

متخصصین پزشکی ورزشی، با بهره‌گیری از روش‌های معاینه دقیق سیستم عضلانی-اسکلتی، تاندون‌ها و معاینات قامتی اختلالات ایجاد شده در اثر بیماری یا به دلیل سبک غلط زندگی را شناسایی کرده و در تمام گروه‌های سنی کودکان، نوجوانان، بزرگسالان با بهره‌گیری از ورزش به درمان و بهبود آنان می‌پردازند.

 • پِلاکت درمانی

پلاکت درمانی روشی نوین است که در آن با استفاده از تحریک عامل‌های رشد پلاکت‌های خون، فیبروپلاست‌ها و سایر سلول‌های بنیادی و کلاژن‌سازی انجام می‌شود. کلاژن‌ها علاوه بر اثرات جوان‌سازی و طراوت‌بخشی، با داشتن اثرات ترمیم‌کننده بسیار قوی اثرات درمانی و تسکین درد نیز دارند. از پلاکت درمانی زانو و آرنج برای درمان آرتروز زانو و مچ پا، سیب‌های منیسک و رباط‌های زانو، آسیب‌های تاندون‌های شانه و التهابات و درد‌های آرنج مانند آرنج تنیس‌بازان و همچنین خار پاشنه پا استفاده می‌شود.

 • ورزش درمانی

ورزش درمانی به طیف گسترده‌ای از فعالیت‌های فیزیکی مورد استفاده برای بازسازی و حفظ تقویت، استقامت، انعطاف‌پذیری، ثبات و تعادل بدن، گفته می‌شود. هدف از انجام ورزش درمانی، بازیابی عملکرد کامل بدنی بیمار آسیب‌دیده و تسکین دردهای ایشان است. برخی از مزایای ورزش درمانی عبارتند از افزایش سایز و قدرت بافت‌های عضلانی و استحکام کششی، بهبود هماهنگی و زمان‌بندی گروه‌های عضلانی، کاهش آتروفی، کاهش تورم، تقویت و افزایش یکپارچگی بافت‌های هم‌بند، افزایش گردش جریان خون برای تسریع روند بهبود بافت نرم و افزایش متابولیسم، افزایش تراکم استخوانی، کاهش خستگی و احساس ضعف، افزایش دامنه حرکتی ستون فقرات و اندام، افزایش و بهبود تعادل بدنی و بهبود عملکرد مفاصل.

 • دِرای نیدِلینگ

دِرای نیدِلینگ یکی از اشکال طب چینی است که طی قرن‌ها برای درمان مشکلات مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. دِرای نیدِلینگ بر این نظریه استوار شده که انرژی در داخل و بیرون بدن و درون راه‌هایی که به آنها کانال‌های انرژی می گویند جریان دارد. دِرای نیدِلینگ عبارت است از فرو کردن سوزن های بسیار نازک در پوست و نقاط استراتژیک و حیاتی بدن است.

 • تِیپینگ

در این روش از نوعی نوارهای الاستیک که انواع مشخصی دارند، بدون استفاده از هرگونه دارویی، جهت تحت کنترل درآوردن و محدود کردن حرکات اندام یا بافت‌های آسیب دیده بدن استفاده می‌شود. این روش به بهبود سریع‌تر و تسکین درد کمک شایان توجهی می‌کند.

 • درمان‌های دستی (مَنیپولِیشِن)

در این روش با استفاده از دست‌ها و نوع خاصی از حرکات، به درمان و تسکین درد نواحی آسیب دیده بدن کمک می‌شود.

چه افرادی باید به پزشکی ورزشی مراجعه کنند؟

در حالت کلی سه دسته از افراد می‌توانند با مراجعه به پزشک ورزشی از مزایای آن بهره‌مند شوند.

 • افراد سالم

این افراد با مراجعه به پزشک ورزشی می‌توانند برنامه ورزش علمی متناسب با ترکیب بدنی و شرایط جسمانی خود را دریافت کنند و با انجام آن‌ها در باشگاه یا در فضای باز، سبک زندگی سالم‌تر و تناسب اندام بیشتری داشته باشند.

 • ورزشکاران

ورزشکاران برای افزایش بهره‌وری و کارایی خود و آماده‌سازی بدن برای پیشگیری از آسیب‌های ورزشی می‌توانند به پزشک ورزشی مراجعه کنند. همچنین، افرادی که ضمن ورزش آسیب دیده‌اند با مراجعه به پزشک ورزش می‌توانند به تسکین درد، بهبود سریع و حتی درمان کامل خود کمک کنند.

 • بیماران

بیماران مبتلا به انواع آرتروز، بیماری‌های گردن و شانه، سندروم مچ دست، بیماری‌های ناحیه آرنج، درد عضلانی کمر، دیسک کمر، درد لگن، انواع درد سیاتیک، آسیب رباط زانو، بیماری‌های کف پا، خار پاشنه، قوس کف پا، پوکی استخوان (در زنان یائسه) یا دیگر اختلالات اسکلتی و عضلانی می‌توانند با مراجعه به پزشک ورزش و دریافت خدمات مناسب شرایط جسمانی خود در راستای تسکین درد، تسریع بهبودی و حتی درمان کامل خود اقدام کنند.

 • مزایا و نتایج پزشکی ورزشی

پزشکی ورزشی با توجه به زمینه‌ای که در آن استفاده می‌شود مزایای متنوعی دارد. برخی از مزایای عمومی پزشکی ورزشی عبارتند از:

 • ارائه برنامه ورزش علمی با توجه به شرایط فیزیکی و جسمانی فرد
 • درمان و یا تسکین درد در بیماری‌های اسکلتی و عضلانی
 • درمان بیماری‌های موثر بر کارایی فرد در فعالیت‌های روزانه و ورزش
 • رفع تورم، درد و آسیب‌دیدگی‌های به وقوع پیوسته ضمن ورزش
 • افزایش کارایی ورزشکاران در عین سلامت
 • پیشگیری از آسیب‌های ورزشی برای ورزشکاران
 • ارتقا سطح انرژی و کاهش خستگی و کوفتگی بدن
 • تونوس ماهیچه‌ای جهت زیبایی اندام و کمک به بازگشت خون به قلب
 • کاهش اضطراب و استرس
 • بهبود انعطاف‌پذیری بدن

«برای دریافت برنامه ورزش پزشکی، ارتقا سطح آمادگی جسمانی یا رفع مشکلات اسکلتی-عضلانی و قامتی با کارشناسان ما در کلینیک تخصصی بازتوانی قلب ایران زمین مشاوره کنید.»

logo-white-footer

کلینیک تخصصی بازتوانی قلب ایران زمین از سال ۱۳۸۹ و پس از صرف دو سال برای فراهم کردن زیرساخت‌های علمی و تجربی و تجهیزاتی بهینه به منظور ایجاد فضایی با حداکثر کیفیت در تجهیزات و خدمات در اصفهان، فعالیت خود را به طور رسمی آغاز کرد. این کلینیک توسط گروهی از پزشکان متخصص قلب و عروق، داخلی، فیزیکی توان‌بخشی، طب ورزشی، تغذیه و روانشناسی با هدف شناسایی، پیشگیری، درمان و پیگیری وضعیت بیماران طی فرآیند بازتوانی تاسیس گردید