سلامت همه آفاق در سلامت توست

شنبه - پنجشنبه / ساعت 9:00 - 21:00خیابان سپهسالار، خیابان طبیب اصفهانی، باغ ارم031-36303772-5


مشاوره تغذیه

تغذیه مناسب، گامی اساسی جهت سبک زندگی سالم

مشاوره تغذیه


مشاوره تغذیه

مشاوره تغذیه یک فرآیند جاری برای بهبود حرفه‌ای سلامت بدن تعریف می‌شود که در آن یک متخصص عادات غذایی و مواد مورد نیاز بدن فرد را شناسایی کرده و به بازسازی و رفع نقایص آن می‌پردازد. مشاور تغذیه اطلاعات و حمایت لازم از مراجع کننده خود را تامین کرده و در حفظ یا تغییر نیازهای غذایی وی می‌کوشد. کلینیک بازتوانی قلب ایران زمین به کمک تیم مجرب خود در زمینه مشاوره تغذیه شما را در تمام مراحل بازیابی سلامتی یاری خواهد کرد.

هدف از مشاوره تغذیه

هدف از ارائه مشاوره تغذیه کمک به فرد برای تغییر یا تثبیت یک رژیم غذایی مناسب است. برای مثال فردی که به بیمارهای ذهنی یا فیزیکی دچار است به مواد غذایی مغذی‌تری برای مقابله با داروهای شیمیایی و عوارض جانبی ناشی از آن نیاز دارد. همچنین مشاوره تغذیه بخشی ضروری از درمان افراد مبتلا به اختلالات تغذیه یا وابستگی‌های شیمیایی محسوب می‌شود. اشخاصی که به طور مداوم از داروهای خاص، برای مثال داروی افسردگی،‌ استفاده می‌کنند باید از یک برنامه غذایی منظم پیروی کرده تا اختلال در اثربخشی دارو را به حداقل برسانند. برخی از داروها، بخصوص داروهای روانی موجب افزایش یا کاهش وزن بیمار می‌شود،‌ بنابراین استفاده از مشاوره تغذیه گزینه‌ای مناسب برای حفظ سلامت جسمانی آن‌ها خواهد بود.

مشاور تغذیه و بیمار به کمک یکدیگر برنامه غذایی فعلی را بررسی کرده و نقاط ضعف یا قابل تغییر آن را شناسایی می‌کنند. اگرچه مشاوران تغذیه با تحصیلات مرتبط و برخورداری از استانداردهای پزشکی بهترین گزینه برای این امر هستند، ‌اما در برخی موارد پرستار،‌ فیزیوتراپیست و یا متخصص بهداشت نیز می‌تواند شما را در این زمینه یاری کند.

مراحل مشاوره تغذیه

معمولا مشاوره تغذیه با پرس‌وجو در مورد مواد غذایی مورد استفاده بیمار شروع می‌شود. اگرچه مشاوران تغذیه از روش‌های متعددی برای به دست آوردن این اطلاعات استفاده می‌کنند،‌ اما رایج‌ترین شیوه، ‌متد ۲۴ ساعته است که در آن مشاور از شما درخواست می‌کند مواد غذایی که در ۲۴ ساعت گذشته مصرف کرده‌‌اید را نام ببرید. سپس مشاور میزان استفاده از هرکدام و مقدار انرژی آن را به دست خواهد آورد.

در شیوه دیگری ممکن است مشاور از شما بخواهد در طول یک بازه زمانی مشخص نام و مقدار تمام آنچه مصرف کرده‌اید را ضبط کنید.

شناسایی تغییرات مورد نیاز

پس از وزن‌کشی و تعیین وزن مورد نظر با توجه به سن،‌ قد، میزان فعالیت و شرایط عمومی بدن، نوبت به شناسایی تغییرات مورد نیاز در برنامه غذایی می‌رسد. این مرحله پایه و اساس مشاوره تغذیه را انجام می‌دهد و در مرحله قبل پایه‌ریزی شده است. ممکن است برخی افراد به طور بلقوه ایده‌های مناسبی در مورد تغییرات مورد نیاز بدن‌شان داشته باشند اما برای عملی ساختن آن به اندکی کمک از سوی یک متخصص نیازمند هستند. علاوه بر این، مشاور تغذیه می‌تواند شما را از مزایا و معایب رژیم‌های مختلف بر روی سلامتی مطلع سازد. مشاور تغذیه به کمک بیمار تغییرات مورد نیاز را شناسایی و الویت‌بندی کرده و سپس یک راه حل مناسب با وضعیت بیمار برای ایجاد تغییر پیدا می‌کنند.

تغییر رژیم غذایی یک فرآیند تدریجی است. در ابتدا با یک یا دو تغییر ساده شروع شده و تغییرات دشوارتر به تدریج در هفته یا ماه‌های آینده افزوده می‌شود. برای مثال یک تغییر ساده می‌تواند استفاده از شیر کم‌چرب به جای شیر پرچرب باشد،‌ یا به جای حذف وعده صبحانه از ماست‌های میوه‌ای استفاده کنید. مصرف روزانه سبزیجات نیز از جمله تغییرات بزرگ‌تر محسوب می‌شود.

هنگام تغییر برنامه غذایی تمام پیشینه و شرایط زندگی فرد با دقت در نظر گرفته می‌شود. عواملی از جمله پیشینه فرهنگی،‌ مذهب،‌ ارتباطات گروهی،‌ وضعیت اقتصادی و جهان‌بینی فرد می‌تواند بر روی برنامه غذایی تاثیرگذار باشد.

شناسایی مرزها برای تغییر

هنگامی که تغییرات مورد نیاز شناسایی شد،‌  مشاور تغذیه و بیمار باید در مورد بروز مشکلات احتمالی برنامه‌ریزی کنند. برای مثال خرید مواد غذایی مختلف،‌ برنامه‌ریزی برای مراسم‌های گوناگون،‌ آماده‌سازی غذای مخصوص برای روزهای هفته یا درگیر کردن افراد خانواده برای تغییر عادات غذایی از جمله مشکلات احتمالی است. در این گونه موارد باید برنامه‌ای جایگزین برای برنامه اصلی وجود داشته باشد. برخی از مرزهای رایج برای تغییر عادات غذایی عبارتند از:‌

. ایجاد دردسر برای دیگران

. گردهمایی اجتماعی

. ترجیحات غذایی

. کمبود زمان یا دانش

. هزینه

تعیین اهدف

قدم بعدی تعیین اهدف مورد نظر با همفکری بیمار و مشاور است. هدف باید به جای سرمایه‌گذاری بر روی یک ارزش محض مانند به دست آوردن یک وزن مشخص،‌ بر روی تغییرات مورد نیاز برای به دست آوردن یک رژیم مطلوب تمرکز داشته باشد. برای مثال هدف برای فردی که سعی می‌کند با استفاده از دارو وزن خود را ثابت نگه دارد، افزودن میزان میوه،‌ سبزیجات و غلات غنی نشده در برنامه ‌غذایی روزانه است. چنین تغییری از افزایش وزن جلوگیری کرده و به جای وزن بر روی عادات مورد نیاز فرد تاکید می‌کند.

دریافت حمایت

پیشنهاد می‌شود یک نفر از اعضا خانواده در جلسات مشاوره تغذیه حضور داشته باشد،‌ به خصوص اگر آن فرد مسئولیت آماده‌سازی و تقسیم غذا را بر عهده دارد. اگرچه بیمار باید شخصا غذای خود را انتخاب کرده و مسئولیت رژیم را بر عهده گیرد،‌ اما حمایت عاطفی و درک گروهی از سوی خانواده و دوستان احتمال موفقیت را افزایش می‌دهد.

تثبیت تغییرات

چالش اصلی برای مراجعان به مشاور تغذیه نه در تغییر عادات غذایی،‌ بلکه در تثبیت آن نهفته است. نظارت بر رفتار خود، انتظارات واقع‌بینانه و انگیزه برای ادامه مسیر به فرد کمک خواهد کرد تا تغییرات رفتاری خود را تثبیت کند.

نظارت بر رفتار خود به معنای بررسی روزانه عادات غذایی و سنجش آن با اهداف برنامه‌ریزی شده است. درست کردن یک تقویم رژیم به شما کمک می‌کند تا از روند انجام رژیم خود آگاهی دقیق‌تری داشته و دیدگاهی تحلیلی نسبت به آن داشته باشید. برخی مواقع تنها یک چک لیست کوچک می‌تواند راهنمای بزرگی برای شما باشد.

مشاور و مراجع نباید انتظار پاسخگویی ۱۰۰٪ از رژیم غذایی داشته باشند. این کار انگیزه شما را برای ادامه برنامه ‌غذایی از بین برده و یا منجر به تغییر رژیم در میانه راه می‌شود. هدف این است که با قدم‌های کوچک مسیری طولانی را طی کنید.

مشاوره تغذیه یک فرآیند در جریان است و ممکن است ماه‌ها یا سال‌ها به طول بینجامد. درجلسات ممتد مشاوره برنامه‌ی غذایی شما تحلیل شده و راه‌حل‌های مناسب،‌ به خصوص برای تغییرات دشوار، ارائه خواهد شد. ادامه جلسات مشاوره برای شما فرصتی به وجود می‌آورد تا اهداف خود را ارتقاء داده و استراتژی متفاوتی برای رسیدن به آن انتخاب کنید.

کلینیک بازتوانی قلب ایران زمین با ارائه برنامه‌های جامع مشاوره تغذیه در جهت بهبود سلامت جسمانی و روانی شما می‌کوشد!

logo-white-footer

کلینیک تخصصی بازتوانی قلب ایران زمین از سال ۱۳۸۹ و پس از صرف دو سال برای فراهم کردن زیرساخت‌های علمی و تجربی و تجهیزاتی بهینه به منظور ایجاد فضایی با حداکثر کیفیت در تجهیزات و خدمات در اصفهان، فعالیت خود را به طور رسمی آغاز کرد. این کلینیک توسط گروهی از پزشکان متخصص قلب و عروق، داخلی، فیزیکی توان‌بخشی، طب ورزشی، تغذیه و روانشناسی با هدف شناسایی، پیشگیری، درمان و پیگیری وضعیت بیماران طی فرآیند بازتوانی تاسیس گردید