سلامت همه آفاق در سلامت توست

شنبه - پنجشنبه / ساعت 9:00 - 21:00خیابان سپهسالار، خیابان طبیب اصفهانی، باغ ارم031-36303772-5

مزایای بازتوانی قلبی

16-1200x1200.jpg

بازتوانی قلبی و عروقی چیست؟

آیا تاکنون اندیشیده‌اید که یک تیم درمانی اختصاصی که در آن پزشکان و متخصصان حوزه‌های گوناگون حضور دارند، چه نقش قابل توجهی می‌تواند در کمک به داشتن زندگی سالم و پویا داشته باشد؟ بازتوانی قلبی و عروقی چنین بستری را برای شما فراهم می‌کند.

«بازتوانی» یک برنامه درمانی نظارت شده شامل پنج مولفه اساسی تمرینات منظم، رژیم غذایی مناسب، کاهش اضطراب، درمان پزشکی و ترک دخانیات و الکل جهت ارتقای سطح سلامت بیماران، ایجاد سبک زندگی سالم و بازیابی توان قلبی و عروقی ایشان است. در برنامه بازتوانی یک تیم درمانی متخصص، برنامه درمانی متناسب با شرایط و نیاز بیمار را برای ایشان تدوین می‌کنند. بنابر نظر افرادی که در برنامه بازتوانی شرکت کرده‌اند، بازتوانی موجب ایجاد احساس فیزیکی و عاطفی بهتری در این افراد شده و قدرت کنترل وضعیت سلامت را به ایشان می‌دهد. مولفه‌های اساسی بازتوانی عبارتند از:

 • رژیم غذایی مناسب
 • کنترل حجم و نوع غذای مورد استفاده بیمار و تعیین پرهیزهای لازم توسط کارشناس تغذیه
 • کاهش اضطراب
 • آموزش مهارت‌های کنترل اضطراب و راهکارهای مقابله با استرس به بیمار توسط روانشناس

مزایای بازتوانی چیست؟

افراد از طریق برنامه بازتوانی می‌آموزند که تناسب اندام خود را افزایش داده و به صورت علمی ورزش کنند. رژیم غذایی سالم داشته باشند و عوامل خطرساز قلبی و عروقی را مدیریت کنند. همچنین می‌آموزند روی بهداشت و سلامت عاطفی و روانی خود متمرکز شوند و به برنامه درمانی خود پایبند باشند.

اهمیت بازتوانی چیست؟

بازتوانی قلبی و عروقی می‌تواند ناجی جان بسیاری از انسان‌ها باشد، زیرا می‌تواند از ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی در آینده و یا مرگ بر اثر این بیماری‌ها جلوگیری کند. مطابق پژوهش‌ها، افرادی که برنامه بازتوانی قلبی دارند ۳۰ درصد کمتر از دیگر افراد به مشکلات قلبی مرگ‌بار دچار می‌شوند. بازتوانی همچنین احتمال سکته قلبی مجدد یا جراحی قلبی را کاهش می‌دهد. افرادی که برنامه بازتوانی قلبی و عروقی دارند در کنترل عامل‌های خطرساز قلبی و عروقی خود شامل فشار خون بالا و کلسترول موفق‌تر عمل می‌کنند، زیرا بازتوانی یک برنامه قلبی جامع است که همه ابعاد زندگی بیمار را در بر می‌گیرد.

تیم بازتوانی شامل چه افرادی است؟

 • بیمار

 • پزشک متخصص قلب و عروق
 • پرستار
 • متخصص پزشکی ورزشی
 • کاردرمان‌گر و فیزیوتراپیست
 • کارشناس تغذیه
 • کارشناس روانشناسی

پرسش‌های متداول

با وجود مزایای بسیار، چرا افراد کمی از بازتوانی استفاده می‌کنند؟

این امر دلایل متعددی دارد. اما به طور کلی باید گفت بیماری‌های قلبی و عروقی از حساسیت بالایی برخوردارند، از این‌رو بیماران حتما باید توسط پزشک متخصص به مراکز بازتوانی قلبی و عروقی ارجاع داده شوند. متاسفانه، براساس پژوهش‌های انجام شده تنها یک نفر از سه نفر مراجع توسط پزشک متخصص به مراکز بازتوانی ارجاع داده می‌شود. این در حالیست که تنها یک نفر از چهار فرد ارجاع داده شده واقعا به مراکز بازتوانی مراجعه می‌کند.

من با بازتوانی آشنایی دارم و از مزایای آن آگاه هستم. آیا می‌توانم بدون اطلاع پزشکم به مرکز بازتوانی مراجعه کنم؟

خیر، بیمار حتما باید با پزشک درمان‌گر خود در این رابطه صحبت کند. در غیر این‌صورت هنگام حضور در کلینیک بازتوانی باید این امر را به پزشک متخصص تیم درمانی بازتوانی اطلاع دهد تا ملاحظات لازم در این رابطه انجام پذیرد.

 

«بازتوانی قلبی و عروقی به شما کمک می‌کند برای داشتن قلب سالم سبک زندگی خود را تغییر بدهید و تیم درمانی بازتوانی به شما راهنمایی‌های لازم را برای تداوم اجرای برنامه بازتوانیتان می‌دهند.»

«بازتوانی قلبی یک روش درمانی نیست، بلکه یک سبک زندگی جدید است که از وقوع بیماری‌ها پیشگیری و به درمان آن‌ها کمک می‌کند.»

«داشتن یک سبک زندگی سالم می‌تواند از بروز ۷۵ درصد بیماری‌های قلبی و عروقی پیشگیری کند.»


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


logo-white-footer

کلینیک تخصصی بازتوانی قلب ایران زمین از سال ۱۳۸۹ و پس از صرف دو سال برای فراهم کردن زیرساخت‌های علمی و تجربی و تجهیزاتی بهینه به منظور ایجاد فضایی با حداکثر کیفیت در تجهیزات و خدمات در اصفهان، فعالیت خود را به طور رسمی آغاز کرد. این کلینیک توسط گروهی از پزشکان متخصص قلب و عروق، داخلی، فیزیکی توان‌بخشی، طب ورزشی، تغذیه و روانشناسی با هدف شناسایی، پیشگیری، درمان و پیگیری وضعیت بیماران طی فرآیند بازتوانی تاسیس گردید