سلامت همه آفاق در سلامت توست

شنبه - پنجشنبه / ساعت 9:00 - 21:00خیابان سپهسالار، خیابان طبیب اصفهانی، باغ ارم031-36303772-5


طب فیزیکی و توان‌بخشی

روش‌های غیر تهاجمی برای بیماری‌ها

طب فیزیکی و توان‌بخشی


طب فیزیکی و توانبخشی

طب فیزیکی و توان‌بخشی یکی از شاخه‌های تخصصی پزشکی بالینی محسوب می‌شود که از ترکیب دو رشته طب فیزیکی و توان‌بخشی تشکیل شده است و به بررسی،‌ پیشگیری و درمان معلولیت‌ها و ناتوانی‌های فیزیکی می‌پردازد. استفاده از وسایل و مواد فیزیکی در درمان بیماری‌ها، توجه به طب فیزیکی و گسترش اطلاعات علمی در این زمینه منجر شد بورد تخصصی رشته طب فیزیکی و توان‌بخشی در سال ۱۹۴۷ در آمریکا تصویب شود. در حال حاضر طب فیزیکی و توان‌بخشی شامل سه بخش طب فیزیکی، طب توان‌بخشی و الکترود یا گنوزیس (نوار عصب و عضله)‌ است.

هم اکنون بیش از ۴۰ هزار متخصص طب فیزیکی و توان‌بخشی در سراسر دنیا فعالیت داشته و به درمان بیماری‌های مختلف می‌پردازند.

تجویز اندام‌های مصنوعی، کفش‌طبی، ورزش و فیزیوتراپی، کاردرمانی و درمان‌های دستی (منیوپولیشن) نیز از جمله خدمات دیگری است که طی مشاوره با متخصصان طب سنتی تحقق می‌یابد.

طب فیزیکی

طب فیزیکی به تشخیص و درمان درد، به خصوص دردهای عضلانی، استخوانی و مفصلی می‌پردازد. متخصصان طب فیزیکی در تلاش هستند بدون استفاده از جراحی و با کمک روش‌های درمانی نظیر ورزش درمانی، جریان‌های الکتریکی، ماساژ و… مشکلاتی نظیر آرتروز، اختلالات دیسک و آسیب‌های ورزشی را درمان کنند.

طب الکترود یا گنوزیس

در این شیوه از عصب و عضلات تست‌های تشخیصی عصب گرفته شده و به کمک آن دوره درمان شروع می‌شود. تست نوار عصب و عضله یکی از حساس‌ترین و دقیق‌ترین روش‌های تشخیص مشکلاتی نظیر گیرافتادگی‌های عصبی و بیماری‌های دیسک کمر و گردن است. پس از تشخیص مشکل عصبی، روش درمان مناسب آغاز می‌شود.

طب توانبخشی

طب توان‌بخشی به بهبود و حفظ حداکثر عملکرد جسمی و روحی فرد می‌پردازد و متخصصان این رشته به کمک اعضای دیگر تیم توان‌بخشی (فیزیوتراپیست، روانشناس و…)‌ به بیمار کمک می‌کنند تا به زندگی عادی باز گردد. از این روش برای درمان توان‌بخشی بیماران قلبی و ریوی، عوارض جسمانی ناشی از سکته، ناتوانی عضلات بر اثر کهولت سن، ناتوانی‌های مادرزاد، ضایعات نخاعی و یا فلج اعصاب استفاده می‌شود.

خدمات زیر مجموعه طب فیزیکی و توانبخشی که در کلینیک ایران زمین ارائه میشود به شرح زیر است:

. ویزیت بیماران اسکلتی و عضلانی

. نوار عصب و عضله: ابتدا نوار عصب  به عنوان تحریک کننده روی اندام بیمار قرار گرفته و سپس با ثبت امواج حسی و حرکتی بیمار اختلال را تشخیص داده می‌شود. نوار عضله نیز سوزن ریزی است که در عضله فرو می‌رود و در دو حالت استراحت و انقباض امواج عضله را ثبت می‌کند.

. بیوفیدبک: این روش با استفاده از ابزارهای مناسب به بیمار کمک می‌کند آگاهی بیشتری از اعمال خودمختار بدن به دست آورده و کنترل ارادی خود را افزایش دهد. از این شیوه برای درمان بیماری‌های عصبی و عضلانی از قبیل بی‌اختیاری ادرار، یبوست مزمن،‌ سندروم روده تحریک‌پذیر، دردهای مزمن دنبالچه و ضعف‌های عضلانی بر اثر آسیب‌های عصب صورت استفاده می‌شود.

. طب سوزنی: طب سوزنی به معنای تحریک نقاط خاصی از بدن به کمک سوزن‌های فلزی بر مبنای الگوی نظام‌مندی است که بسته به نظر پزشک، همراه یا بدون تحریک الکتریکی انجام ‌می‌شود. این روش برای درمان آرتروز زانو، کمر،‌ گردن، سردردهای میگرنی و بسیاری بیماری‌های دیگر کاربرد دارد.

«کادر مجرب طب فیزیکی و توان‌بخشی کلینیک ایران زمین آماده ارائه برترین و به‌روزترین خدمات در این زمینه است. جهت دریافت مشاوره با ما در تماس باشید.»

logo-white-footer

کلینیک تخصصی بازتوانی قلب ایران زمین از سال ۱۳۸۹ و پس از صرف دو سال برای فراهم کردن زیرساخت‌های علمی و تجربی و تجهیزاتی بهینه به منظور ایجاد فضایی با حداکثر کیفیت در تجهیزات و خدمات در اصفهان، فعالیت خود را به طور رسمی آغاز کرد. این کلینیک توسط گروهی از پزشکان متخصص قلب و عروق، داخلی، فیزیکی توان‌بخشی، طب ورزشی، تغذیه و روانشناسی با هدف شناسایی، پیشگیری، درمان و پیگیری وضعیت بیماران طی فرآیند بازتوانی تاسیس گردید