سلامت همه آفاق در سلامت توست

شنبه - پنجشنبه / ساعت 9:00 - 21:00خیابان سپهسالار، خیابان طبیب اصفهانی، باغ ارم031-36303772-5

تغذیه زنان باردار

-زنان-باردار-1200x1200.jpg

تغذیه در دوران بارداری

یکی از مسائل مهم در دوران بارداری داشتن رژیم غذایی مناسب است. زنان در دوران بارداری نیازمند انواع ویتامین‌ها، مواد معدنی، اسید فولیک، آهن، کربوهیدرات، پروتئین و کالری هستند و از همین رو باید فاکتورهای گوناگونی را متناسب با شرایط جسمی خود و جنین رعایت کنند و این امر لازمه مشاوره با پزشک است. اما برخی از ملاحظات کلی که به صورت عمومی به زنان باردار ارائه می‌شوند عبارتند از:

۱. رژیم غذایی متعادل

تغذیه مناسب در دوران بارداری الزاما به معنای افزایش میزان خوراک نیست. میزان کالری افزوده‌ای که زنان باید در دوران بارداری مصرف کنند متناسب با ماه‌های دوران بارداری متفاوت است و افزایش میزان کالری باید به‌طور مستمر و پیوسته اما گام به گام اتفاق بیافتد.

۲. پرهیزهای مهم

زنان باردار باید از مصرف هرگونه تخم مرغ خام، غذاهای دریایی و صدف خام اجتناب کنند. همچنین مصرف انواع گوشت خام یا نیم پخت و انواع پنیر نرم در این دوران ممنوع است. مصرف غذاهای بسیار چرب مانند انواع ساندویچ مغز حیوانات در این دوران برای جنین نامناسب است. توصیه می‌شود زنان باردار از مصرف نوشیدنی‌هایی که میزان کافئین آن‌ها بسیار بالا است و انواع نوشیدنی‌های الکلی اجتناب کنند.

۳. توصیه‌های تغذیه‌ای

به زنان باردار توصیه می‌شود از انواع ماهی‌های بدون جیوه و گوشت راسته که به میزان مناسب پخته شوند، انواع سبزیجات برگ‌دار مانند کلم و کاهو، و انواع فرآورده‌های لبنی به ویژه ماست استفاده کنند. همچنین مصرف تخم‌مرغ، انواع مغزیجات به ویژه گردو، و مصرف غلات کامل شامل گندم، برنج و جو توصیه می‌شود. لازم به ذکر است در بانوان مبتلا به دیابت بارداری باید ملاحظات خاصی در نظر گرفته شود و لذا باید در تعیین رژیم غذایی خود حتما با پزشک مشورت کنند.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


logo-white-footer

کلینیک تخصصی بازتوانی قلب ایران زمین از سال ۱۳۸۹ و پس از صرف دو سال برای فراهم کردن زیرساخت‌های علمی و تجربی و تجهیزاتی بهینه به منظور ایجاد فضایی با حداکثر کیفیت در تجهیزات و خدمات در اصفهان، فعالیت خود را به طور رسمی آغاز کرد. این کلینیک توسط گروهی از پزشکان متخصص قلب و عروق، داخلی، فیزیکی توان‌بخشی، طب ورزشی، تغذیه و روانشناسی با هدف شناسایی، پیشگیری، درمان و پیگیری وضعیت بیماران طی فرآیند بازتوانی تاسیس گردید