سلامت همه آفاق در سلامت توست

شنبه - پنجشنبه / ساعت 9:00 - 21:00خیابان سپهسالار، خیابان طبیب اصفهانی، باغ ارم031-36303772-5
سلامت همه آفاق در سلامت توست

تاریخچه تاسیس کلینیک تخصصی بازتوانی قلب ایران زمین


«سلامت همه آفاق در سلامت توست» شعار ما در کلینیک ایران زمین  برگرفته از کلام حافظ شاعر برجسته ایرانی است. ما عمیقا باور داریم هیچ چیز از سلامت جسمی و روحی انسان‌ها مهم‌تر نیست و به عنوان یک نهاد خدمات درمانی خود را موظف می‌دانیم کلیه خدمات تخصصی پزشکی، تجهیزات ایمن و مبتنی بر فناوری‌های روز پزشکی را در راستای بهبود و اصلاح سبک زندگی توان‌خواهان در اختیار مراجعان خود قرار دهیم.

     امروزه اهمیت تغذیه، ورزش، روش زندگی و عادات رفتاری انسان‌ها در پیشگیری از ابتلا به بیماری‌ها و یا تسریع و موثرسازی فرآیند درمان بیماری‌های گوناگون بر کسی پوشیده نیست. بسیاری از بیماری‌ها از جمله بیماری‌های قلبی و عروقی، اسکلتی و عضلانی و دیابت از دسته بیماری‌هایی هستند که رفتارهای انسانی بر ایجاد، تشدید و حتی درمان آن‌ها موثر است. در پزشکی «بازتوانی» از مجموعه خدمات پزشکی جهت تغییر سبک زندگی بیماران، سوق ایشان به سمت زندگی سالم و همچنین برنامه‌های ارتقای سلامت به کمک کنترل ریسک فاکتورهای فیزیکی و روانی گوناگون استفاده می‌شود. در واقع، هدف از بازتوانی، حفظ حداکثر عملکرد جسمی، روحی و اجتماعی بیماران است. در بازتوانی برخلاف پزشکی از هیچ درمان دارویی استفاده نمی‌شود و فرد طی یک فرآیند تدریجی استقلال عملی خود را بازیابی می‌کند. بالغ بر یک قرن است که پزشکی فیزیکی و بازتوانی (توانبخشی) در سراسر جهان استفاده می‌شود.

     در ایران نیز برای اولین‌بار یک مرکز بازتوانی برای بیماران قلبی در تهران راه‌اندازی شد. در مرکز قلب تهران، با وجود راه‌اندازی بخش بازتوانی،  استفاده از این خدمات برای بیماران الزامی نبود. پس از ابتلای یکی از مدیران مرکز به بیماری قلبی و استفاده از بازتوانی به عنوان طب مکمل و مشاهده نتایج شایان توجه آن، انجام بازتوانی برای کلیه بیماران قلبی و عروقی در مرکز قلب تهران الزامی شد.

     در همین زمان، آقای دکتر مسعود فشارکی، موسس کلینیک بازتوانی ایران زمین در مرکز قلب تهران حضور داشتند و با توجه به نیازی که به ارائه خدمات مشابه در منطقه اصفهان احساس می‌شد، تصمیم به راه‌اندازی کلینیکی با خدمات مشابه و چه بسا توسعه‌یافته‌تر در شهر اصفهان گرفته شد. پس از آن، فرآیندهای اداری و قانونی لازم برای راه‌اندازی مرکز شامل دریافت مجوزهای بهره‌برداری بخش‌های گوناگون و اخذ پروانه‌های لازم انجام شد. دریافت این مجوزها با توجه به ماهیت خدمات درمانی کلینیک و نوع خدماتی که قصد ارائه آن وجود داشت، فرآیندی پیچیده و بسیار زمان‌بر بود،  ولیکن با توجه به حساسیت فعالیت‌های کلینیک پیگیری آن با قدرت تمام توسط هیئت مؤسس انجام شد.

     کلینیک تخصصی بازتوانی قلب ایران زمین از سال ۱۳۸۹ و پس از صرف دو سال زمان برای فراهم کردن زیرساخت‌های علمی و تجربی و تجهیزاتی بهینه به منظور ایجاد فضایی با حداکثر کیفیت در تجهیزات و خدمات در اصفهان، فعالیت خود را به طور رسمی آغاز کرد. این کلینیک توسط گروهی از پزشکان متخصص قلب و عروق، داخلی، فیزیک توان‌بخشی، طب ورزشی، تغذیه و روانشناسی با هدف شناسایی، پیشگیری، درمان و پیگیری وضعیت بیماران طی فرآیند بازتوانی، در فضایی به مساحت سیصد مترمربع تاسیس شد. پس از آغاز به کار کلینیک و افزایش آگاهی عمومی مردم در رابطه با اهمیت و نتایج بازتوانی و افزایش مراجعه‌کنندگان و اعلام رضایت ایشان از خدمات مرکز، انگیزه برای توسعه هر چه بیشتر کلینیک شکل گرفت. در حال حاضر کلینیک تخصصی بازتوانی ایران زمین با کادری متشکل از بیش از پانزده پزشک متخصص، کادر مجرب پرستاری، کارشناسان تخصصی و دیگر نیروهای فنی و اداری به خدمات‌دهی به هم‌وطنان گرامی می‌پردازد.

     نکته قابل توجه آن است که کلینیک ایران زمین اولین مرکز خصوصی بازتوانی در اصفهان با تجهیزات تخصصی و ویژه بازتوانی بوده و در زمان تاسیس کلینیک، حتی مراکز دولتی بازتوانی نیز تجهیزات پزشکی تخصصی بازتوانی نداشتند. روند تحقیق و توسعه در ایران زمین، با‌گذشت هفت سال از آغاز به کار کلینیک متوقف نشده و ما همچنان با حداکثر توان سعی در ارتقای سطح کیفی و کمی خدمات خود داریم و از همین رو و با هدف توسعه خدمات ارائه شده در مرکز طی هفت سال، علاوه بر بخش‌های فیزیوتراپی، طب فیزیکی و بازتوانی، مشاوره روانشناسی، ماساژ درمانی، تغذیه، کاردرمانی و ورزش درمانی را نیز زیر نظر متخصصان راه‌اندازی کرده‌ایم.

     در کلینیک بازتوانی ایران زمین ما بر آن هستیم که با اصلاح سبک زندگی توان‌خواهان زیر نظر متخصصان، شرایط زندگی ایشان را بهبود بخشیده و تحولی نو در مسیری مثبت برایشان ایجاد کنیم. از همین رو، با هدف ارائه کلیه خدمات مورد نیاز مراجعان محترم در یک محل، دو دسته خدمات تشخیصی و درمانی غیر تهاجمی را با بهره‌گیری از تجهیزات و روش‌های روز دنیا زیر نظر متخصصان با تجربه و توانمند ارائه می‌کنیم. خدمات تشخیصی مرکز شامل اکوکاردیوگرافی رنگی، هولتر ریتم قلب، تست تنفس، تست ورزش با دوچرخه و نوار قلب و خدمات درمانی شامل طب فیزیک و توانبخشی، پزشکی ورزشی، مشاوره تغذیه، ماساژ درمانی، کار درمانی، بازتوانی با مانیتورینگ و بدون مانیتورینگ است.

     کلینیک بازتوانی ایران زمین در مدت کوتاه فعالیت خود به بیش از پانزده هزار نفر از مردم عزیز استان اصفهان خدمات‌رسانی کرده که این رقم با توجه به تعداد افراد توان‌خواه در استان، رقم قابل توجهی است. ما امیدواریم کلینیک بازتوانی ایران زمین بتواند نقش مثبتی در پیشگیری از بیماری‌ها، درمان آن‌ها و با ایجاد فضای با نشاط و پر از امید و کمک به بهبود سبک زندگی توان‌خواهان ایجاد کند.

logo-white-footer

کلینیک تخصصی بازتوانی قلب ایران زمین از سال ۱۳۸۹ و پس از صرف دو سال برای فراهم کردن زیرساخت‌های علمی و تجربی و تجهیزاتی بهینه به منظور ایجاد فضایی با حداکثر کیفیت در تجهیزات و خدمات در اصفهان، فعالیت خود را به طور رسمی آغاز کرد. این کلینیک توسط گروهی از پزشکان متخصص قلب و عروق، داخلی، فیزیکی توان‌بخشی، طب ورزشی، تغذیه و روانشناسی با هدف شناسایی، پیشگیری، درمان و پیگیری وضعیت بیماران طی فرآیند بازتوانی تاسیس گردید