سلامت همه آفاق در سلامت توست

شنبه - پنجشنبه / ساعت 9:00 - 21:00خیابان سپهسالار، خیابان طبیب اصفهانی، باغ ارم031-36303772-5

بازتوانی قلبی و فواید آن

heart-health-1-1200x744.jpg

قلب یکی از قوی ترین ماهیچه های بدن است که روزانه چندین لیتر خون را به اندام های بدن پمپاژ می کند. قلب انسان از قسمت های مختلفی تشکیل شده است؛ دو بطن در که در قسمت های چپ و راست قلب وجود دارند به همراه دو دهلیز که سبب پمپاژ شدن خون در گردش خون های کوچک و بزرگ می شوند. در طول روز قلب ما ۱۰۰ هزار بار می تپد تا نفس بکشیم، ۲۳ هزار و ۴۰مرتبه پلک می زنیم تا سوی چشم هایمان را از دست ندهیم، ۲۳ هزار بار نفس می کشیم تا زنده بمانیم و این روند بیش از ۷۰ سال ادامه دارد تا یک زندگی را به طور کامل تجربه کنیم، پس مهم است که سلامتی خود را حفظ کنیم. بیماری های قلبی و عروقی از شایع ترین بیماری های قرن ما هستند و سالانه باعث مرگ میلیون ها نفر در سراسر کره زمین می شوند، به طوری که این بیماری در حال تبدیل شدن به اصلی ترین عامل مرگ و میر و ناتوانی بشر در اغلب کشورهای جهان است.

خطرات ناشی از بیماری های مزمن مثل بیماری های قلبی عروقی ماندگار، پرهزینه تر و ناتوان کننده است؛ هر چند بعضی از عوامل ایجاد و پیدایش بیماری های قلبی عروقی مثل سن غیرقابل مداخله است، اما با روش و شیوه هایی می توان از ابتلا به بیماری های قلبی عروقی پیشگیری کرد یا حداقل بروز آنها را به تاخیر انداخت. شاید بهترین و مهم ترین راهکاری که بتوان برای مقابله با ۷۰ درصد بیماری ها انجام داد ترویج فعالیت بدنی برای بازتوانی قلبی در بیماران قلبی و عروقی باشد. بازتوانی راهکاری که روشی سودمند برای پیش گیری از بیماری های مزمن و اقدامی مقرون به صرفه برای ارتقای سلامت جامعه است، به ویژه آن که بررسی های علمی نشان می دهد، فعالیت بدنی منظم، برای همه مردم در همه سنین و شرایط حتی برای ناتوانی های جسمی، طیف وسیعی از فواید سلامت جسمانی اجتماعی و فکری را فراهم می  کند.

بازتوانی در ابتدا با فعالیت بدنی آغاز شد و بعد برنامه جامعی را در بر گرفت. بازتوانی بیمار از زمان پس از ترخیص از بیمارستان شروع نمی شود بلکه از هنگام مبتلاشدن فرد به بیماری آغاز می شود. در واقع بازتوانی قلبی، مجموعه ای از درمان های غیر دارویی و یا حتی دارویی است که منجر به کنترل بیماری و عوامل خطر و افزایش کیفیت زندگی فرد می شود.

بنابراین مگر در شرایط استثنایی، پس از درمان بیماری های قلبی، بیمار باید به فعالیت روزانه خود بازگردد. راهکار بازتوانی تا چه حد در بیماران مؤثر است؟

بسیار زیاد، کیفیت زندگی برای بیمارانی که بازتوانی قلبی برای آنها انجام شده، افزایش می یابد.

بازتوانی قلبی باعث کاهش افسردگی، افزایش طول عمر بیماران و باعث کاهش احتمال مرگ های ناگهانی می شود.

بازتوانی باعث می شود فرد پس از ابتلا به بیماری هم زندگی خوبی را تجربه کند.

همه بیماران قلبی و عروقی مشمول بازتوانی می شوند؟

بله، حتی افرادی که بیماری دریچه ای قلب دارند هم می توانند بازتوانی قلبی را شروع کنند؛ بازتوانی در بیمارانی که دچار نارسایی قلبی شده اند، پاسخ بسیار خوبی داده است.

بازتوانی قلبی چه روش هایی دارد؟

دوره ای که بعد از ترخیص بیمار است، دوره ای است که بیمار باید به مراکز بازتوانی قلبی مراجعه و در آنجا طبق برنامه ورزش کند و اصلاح عوامل خطر برای بیمار انجام می شود. در بیماران نارسایی قلبی این موارد باید با برنامه ریزی دقیق تری انجام و فعالیت بدنی آنها باید کنترل شده باشد و البته فعالیت بدنی متناوب برای آنها توصیه می شود. مزیت دوران بازتوانی قلبی این است که پس از پایان مراحل بازتوانی، باز هم پیگیری ها ادامه دارد و بیمار می داند که ۶ ماه یکبار باید تحت کنترل قرار گیرد و عوامل بیماری خود را کنترل کند.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


logo-white-footer

کلینیک تخصصی بازتوانی قلب ایران زمین از سال ۱۳۸۹ و پس از صرف دو سال برای فراهم کردن زیرساخت‌های علمی و تجربی و تجهیزاتی بهینه به منظور ایجاد فضایی با حداکثر کیفیت در تجهیزات و خدمات در اصفهان، فعالیت خود را به طور رسمی آغاز کرد. این کلینیک توسط گروهی از پزشکان متخصص قلب و عروق، داخلی، فیزیکی توان‌بخشی، طب ورزشی، تغذیه و روانشناسی با هدف شناسایی، پیشگیری، درمان و پیگیری وضعیت بیماران طی فرآیند بازتوانی تاسیس گردید